Ploty z betonu se dnes objevují podél parcel rodinných domů a rekreačních objektů na celém území republiky, jsou oblíbené hlavně kvůli rychlosti výstavby, dostupné ceně, zajímavému vzhledu (zvláště v kombinaci se dřevem) a velmi dlouhé životnosti bez nutnosti náročné a pravidelné údržby.
Jak je to s montáží
Betonový plot montáž, to je kapitola sama pro sebe. Když se totiž rozhodnete pro výstavbu oplocení tohoto typu, pak musíte počítat s tím, že to bude poněkud odlišná záležitost ve srovnání s klasickými materiály, které lidstvo zná již po staletí. Dříve se stavěly hrady a zámky převážně z kamene, později s objevem pálení hlíny a výroby cihel šlo o cihlové stavby, následně se do stavebních materiálů započítávaly i betonové kvádry a obrubníky, ale to vše mělo jeden společný základ – šlo o komponenty relativně lehké, s nimiž bez problémů manipulovala jen jedna osoba.
U betonových plotů je to složitější, tam se pracuje se sloupky a panely. Hmotnost sloupků je cca 30 kg, ovšem panely váží mnohdy i třikrát tolik, téměř metrák. K jejich přenášení potřebujete dva, někdy tři silné chlapy. Při pokládání první vrstvy u země to není tak obtížné, ale panely se pak musí zdvihat do velkých výšek, aby se zasunuly do drážek ve sloupcích. Drážky ve sloupcích umožňují vytvořit metodou suchého zdění oplocení během krátké doby, ovšem s potřebnou mechanizací, většinou se panely zvedají mobilními jeřáby.
Obtížné je rovněž vykládání palet a skladování panelů, nesmí se pokládat naplocho na sebe, aby ty spodní nepraskly, a skladovat se musí všechny položené na bok. Palety se skládají vysokozdvižnými vozíky, v případě rovné plochy je možné využít i ruční paletizační vozík.
Všechny tyto uvedené skutečnosti musíte znát, když chcete stavět plot svépomocí, jestliže tím však pověříte firmu, veškerá starost o tyto záležitosti padá na její vrub.