Úpal je velmi nebezpečný stav organismu, kdy na nás působí vysoké teploty okolního prostředí. Může k němu dojít jak v zimě, v přetopeném vlakovém vagónu s vydýchaným vzduchem, s nedostatečným větráním, tak i v létě, kdy jsme uzavřeni v prostoru za letních tropických teplot. Pokud tento stav trvá delší dobu, může to skončit katastrofálně, náš organismus má totiž své limity a nevydrží všechno. Příliš dlouhé působení letních veder bez možnosti úniku a ochlazování těla je také jedním ze stresových faktorů, které na nás bohužel působí každý rok, a to zejména ve městech.
Život ve městě má v tomto směru nevýhodu, nemáme tu tolik možností k ochlazování, jako jsou jezera, říční toky, rybníky, lesní porost, stíny vzrostlých stromů, ionizovaný vzduch a další přírodní podmínky, které účinek letních veder zmírňují. Ve městě je spousta betonu, mnoho různých omezení ke vstupu, pouze s výjimkou míst, která jsou klimatizovaná.
Klimatizace v Brně mají svůj význam nejen ve velkých objektech, jako jsou nákupní centra, sportoviště, kanceláře a další pracoviště, své místo mohou mít i v bytě. Oceníme je nejen přes den, pokud tu chceme relaxovat, vařit jídlo a popíjet s přáteli čaj, džus nebo kávu, své platné místo má hlavně v noci. Jestliže se v noci pořádně nevyspíte, nemůžete druhý den extrémnímu vedru čelit a můžete i zkolabovat.
Klimatizace existují dvojího druhu, jsou buď mobilní (přenosné), anebo pevné (splitové), které mají kompresorovou jednotku umístěnou mimo interiér. Zásadní rozdíl mezi oběma typy klimatizací spočívá v jejich hlučnosti, zatímco tu splitovou v bytě téměř neslyšíte, přenosné klimatizace jsou natolik hlučné, že vám mohou být na obtíž zejména při usínání. Další nevýhodou přenosných klimatizací je vývod horkého vzduchu prostřednictvím plastové hadice, která vnitřní prostor ohřívá, takže tím snižuje výkon celého zařízení. Zároveň musíte trubku někam umístit, a to buď do pootevřeného okna, anebo např. do otvoru pro centrální vysávání.