Vánoce jsou obdobím, kdy se spousta rodin zdánlivě zbytečně zadluží na dlouhé období, mnohdy s neschopností splácet své závazky. Dostávají se tak do velké dluhové pasti, ze které nemají šanci se dostat jinak než formou insolvence, která má ale poměrně přísná pravidla a nedosáhne na ni každý. Spousta rodin tak končí v exekucích a mnohdy přijde úplně o vše. Často pak přijímají i půjčky na exekuce a pokud nejsou schopní splácet, tak se problém ještě prohlubuje. Jak se dluhové pasti vyhnout?
1. Kdy si půjčit
Vždycky, než si půjčíte peníze, přemýšlejte o tom, zda je to pro vás nutnost. Chcete si půjčit na vánoční dárky? Neobejdete se bez půjčky? Vánoce přece nejsou jen o dárcích ale o sounáležitosti, rodině, tradicích… Pod stromečkem stačí opravdová maličkost, která potěší, netřeba velkých darů. To stejné platí v případě dovolených, půjčit si peníze na dovolenou je další velký průšvih, pokud na ni nejste schopni přes rok našetřit, je blbost na ni jezdit.
2. Když musíte
Rozbila se vám pračka a nutně potřebujete novou? Mnohdy se něco rychle pokazí a pokud nemáme našetřeno, tak je nutné danou věc vyměnit za cizí. Nutné půjčky jsou takové, kterým se prostě a jednoduše nevyhneme. Pokud si půjčit musíte, pak se zaměřte především na to, za jakých podmínek si půjčíte a na nastaven splátek, což je hlavní problém. Nastavte si splátky tak, abyste byli schopni je splácet, byť za cenu vyššího úroku. Splátky tak budete mít rozložené na více měsíců ale samotná splátka bude nižší.
3. Když nemůžete splácet
Pokud se něco stane a nejste schopni poslat měsíční splátku, řešte to co nejdříve. Oslovte instituci, u které máte půjčku, vysvětlete situaci a snažte se vykomunikovat odklad splátek. Pokud je výpadek splácení dlouhodobější, jedná se o problém. Žádná instituce, která půjčuje peníze nebude na splátky čekat rok, takže pokud máte problém splácet, musíte ho co nejdříve řešit.