Zámek Neuschwanstein
Zámek z loga Walta Disneyho. Skutečně připomíná pohádkovou stavbu, jeho věžičky vykukují zpoza štítů bavorských Alp. Neuschwanstein nechal vystavět král Ludvík II., aby se zde ukryl před skutečným světem tam venku a naslouchal operám Richarda Wagnera.
Je to stavba historizující, pochází z poměrně moderní doby, tedy z 19.století. Turisté se sem jen hrnou a určitě se výlet sem dá jedině doporučit. Více se dočtete zde:
Hrad Wawel v Krakově
Do Krakova je to od hraničního přechodu v Českém Těšíně 130 kilometrů. Dá se sem pohodlně dojet a udělat si tu hezký víkend.
Při té příležitosti nezapomeňte navštívit místní dominantu, hrad Wawel. Hrad Wawel a přilehlá katedrála sv. Stanislava a Václava se tyčí na levém břehu Visly, jeho historie se datuje do 10.století. Bývalo to sídlo polských panovníků.
Krakov sloužil Polsku dříve jako hlavní město. Wawel pro ně tedy má podobný význam jako pro nás pražský hrad. Krakov zůstává potom stále společenským a kulturním centrem Polska s několika vysokými školami, množstvím divadel a dalších pamětihodností. Stojí za to!
Pevnost Hohensalzburg
Salzburg, rodiště W.A.Mozarta, město na úpatí rakouských Alp. Pevnost Hohensalzburg se tyčí na skále a počítá se s délkou 250 metrů a šířkou 150 metrů mezi největší pevnosti Evropy.
Postavena byla v 11. století na příkaz arcibiskupa salzburgského opatství. Hohensalzburg sloužil jako sídlo arcibiskupů, ale v moderní historii také třeba jako kasárna. Budete-li mít cestu třeba právě do rakouských Alp, nezapomeňte se tu zastavit.
Zámek Bojnice
První zmínka o této stavbě pochází už z roku 1113. Stojí na úpatí Strážovských vrchů nad městem Bojnice. Zámek obklopují rozsáhlé zahrady, kde jedna z lip roste už celých pět set let. V jeho prostorách se nachází i muzejní expozice. Hornaté Slovensko s množstvím zajímavostí už na vás čeká!