Šílenství, které koronavirus – tedy nový typ chřipky rozpoutal, je naprosto ojedinělé ve srovnání s předchozími typy virů, na které také zprvu lidstvo připraveno nebylo. To, co nám koronavirus již vzal, zde rozvádět nebudeme. Ale zaměříme se na jeho pozitiva a vliv na ekonomiku firem jak v Číně, tak mimo ni.
Stabilita čínské ekonomiky zažila pořádný otřes a ukázala tak, že spoléhat se nemůžeme nikdy na nic. V takové situaci se projeví křehkost ne jedné firmy. To, že ostatní světové kontinenty jsou ať už přímo či nepřímo vázány svou ekonomikou na ekonomiku čínských firem, se nyní velice razantně projevilo. Nezbývá nám než stavět na tom, co jsme se touto situací naučili a přehodnotit závislost našich firem na firmách čínských. Nebude pravděpodobně docházet k přesunu firem z Číny, ale co se týká diverzity dodavatelů, ta je nyní velmi často diskutovaná a je na zvážení firem, zda se k ní uchýlí.
Čínské zdravotnictví razí politiku izolacionismu a firmy ze západu prozatím neměli příliš možnost se prosadit. Situace se nyní mění a trh by se mohl více otevřít. Profitovat by tedy firmy ze západu mohly již brzy.
Další pozitivum této nelehké situace můžeme najít v online rozvoji, ke kterému došlo ve firmách, kdy obrovské množství zaměstnanců plynule přešlo na homeoffice a naučilo se tak pracovat z domova. Ale také ve školách, které se uchýlily k online vyučování. Tato situace se již výrazně odrazila v životním prostředí. Změna klimatu v Číně je rapidní, emise se snížily za posledních 50 let na nejnižší možnou hranici (v kontextu k rozvoji hospodářství).
K budování umělé inteligence situace viru také pomohla, a to hned ve dvou důležitých oblastech. Čína se rozhodla zavést digitální systém přidělování sociálního kreditu a za několik měsíců dojde také ke spuštění vlastní digitální měny.