Je samozřejmé, že každý z nás chce mít střechu nad hlavou. V ideálním případě aby mu i říkala „pane“. Avšak vzhledem k ceně nemovitostí není tento sen obvykle až tak snadné splnit. Jen málokdo si totiž může dovolit dát okamžitě tolik peněz.
Jenže co dělat, když jsme objevili ideální dům, který je zrovna na prodej? Pokud bychom čekali, než našetříme dostatek peněz, byl by už dávno prodaný. A možná i několikrát. Co tedy v tomto případě dělat?
Řešením zde může být hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Díky ní si mohou svůj dům či byt dovolit i lidé s nižším příjmem.
To vše zní samozřejmě dobře, ale hypoték je mnoho druhů. Ty se neliší ani tak tím, jaký cíl mají – tedy poskytnutí peněz, spíše podmínkami, za kterých je půjčka poskytnuta. Mohou se lišit výší úroku, poplatky a také tím, co musí žadatel splňovat, aby mu byla půjčka schválena.
Jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších je pak hypotéka bez registru. Ta je totiž dostupnější poměrně širšímu množství lidí. I z toho důvodu je tak oblíbená, ač úroky zde nebývají nejmenší, o poplatcích nemluvě – pro mnoho lidí je to zkrátka jediná možnost financování bydlení. V čem ale spočívá ten rozdíl?
Ten je, jak již název napovídá, v tom, že zde se neprověřuje registr dlužníků. Zde jsou uvedeni všichni, kteří mají nějaký dluh, ať už se jedná o nesplacenou půjčku či nezaplacený účet za energie či internet. Smutné je, že se tam zdaleka nemusíte dostat vlastní vinou. Stačí, když si na vás někdo z příbuzných či známých vezme půjčku, kterou pak nebude splácet.
Ať je to tak či tak, faktem je, že v tomto registru je poměrně velká část populace. A záznam zde snižuje šanci na schválení žádosti o jakoukoliv půjčku, včetně hypotéky. Pokud si tedy chtějí pořídit vlastní bydlení, nezbývá nic jiného, než vzít hypotéku bez registru. Zda se to skutečně vyplatí, je věc jiná.