Balkon u bytu je taková pomyslná luxusní třešnička na dortu bydlení. Umožní uživatelům bytu spoustu věcí. Od uskladnění některých potravin, přes například zapálení si cigarety, po slunění ve více či méně oděném stavu.
Balkon je ale místo, které je poměrně vysoko nad terénem. Je zde přirozené nebezpečí pádu předmětů, nebo ještě hůř, lidí. Proto musí být balkony opatřeny zábradlím. Aby se bylo o co opřít, ale hlavně, aby se zamezilo pádu. Zábradlí na balkonu zkrátka musí být.
Totéž co pro balkony platí i pro vyvýšené terasy. Tam jsou nároky na konstrukci zábradlí ještě o malinko větší, protože je zábradlí taženo na delší vzdálenosti a je tedy možné, že na něj budou v době jeho životnosti působit daleko větší síly. Proto je důležité u balkonového a terasového zábradlí klást důraz především na jeho ukotvení.
Co se týče materiálu na stavbu balkonového a terasového zábradlí, musí se brát v potaz, že na rozdíl od interiérových zábradlí, budou tato zábradlí nepřetržitě vystavena povětrnostním vlivům a v některých oblastech i takovým extrémům jakým jsou kyselé deště, spad polétavého prachu a podobně. Proto se nejčastěji používá cokoliv co je z kvalitní, nerezavějící oceli.
Používají se trubky různých průřezů, používají se profily, které jsou vřezu čtvercové či obdélníkové. Profily se buď ohýbají (nejčastěji u trubek), nebo svařují. Vytvářejí tak základní rám zábradlí, který je ukotven ve stavbě objektu.
Rámové výplně mohou tvořit ocelové pruty různí síly, nebo dokonce lanka, která jsou orientována vodorovně, nebo svisle.
Výplní rámu ale může být i skleněná tabule. Jde o speciální bezpečnostní, lepené sklo, nebo kalené skla. Skleněné materiály mají velice široké spektrum dalších úprav. Co se týká barvy, může být skleněná výplň čirá, kouřová či mléčná. Může být i jinak kolorovaná. Do skleněné tabule se dá pískováním zanést nějaká grafika, symbol, logo. Sklo má mnoho variant a navíc vypadá vždy skvěle.